„W trakcie pierwszej adaptacyjnej wizyty mały pacjent poznaje lekarza, otaczający go sprzęt
i powoli się z nim oswaja. W trakcie kolejnych, lekarz edukuje, pomaga budować właściwe
nawyki higieniczne i w razie potrzeby leczy.”


Stomatologia Dziecięca

Dzieci już około drugie roku życia, powinny być objęte systematyczną opieką stomatologiczną. Ich uzębienie mleczne jest na tyle rozwinięte, że wymaga regularnych wizyt. Pierwsza z nich, ma zazwyczaj charakter adaptacyjnej. W jej czasie dziecko poznaje lekarza, otaczający go sprzęt i powoli się z nim oswaja. W trakcie kolejnych, lekarz edukuje, pomaga budować właściwe nawyki higieniczne i w razie potrzeby leczy.

Bowiem utrzymanie „mleczaków” w zdrowiu, jest bardzo ważne, a jeszcze ważniejsza jest profilaktyka, której podstawą jest odpowiednia motywacja dziecka. O zęby mleczne należy dbać od momentu pojawienia się ich w jamie ustnej. Te pierwsze należy czyścić gazikiem lub bardzo miękką szczoteczką. I dopóki dziecko nie rozwinie się manualnie, tak by radzić sobie samemu, rolą rodziców jest pomaganie mu i kontrolowanie skuteczności szczotkowania. Wizyty u stomatologa co ok. 4-6 mscy są nieodłącznym elementem profilaktyki. Służą także wychwyceniu zmian próchnicowych we wczesnej ich fazie, gdyż w przypadku „mleczaków” próchnica rozwija się bardzo dynamicznie. Rola jaką odbywają zęby mleczne w trakcie rozwoju jest ogromna. Determinują one prawidłowy rozwój otaczających kości, mowy, a także przyszłe ustawienie zębów stałych. Każda przedwczesna utrata zęba mlecznego, wpływa na późniejsze pojawienie się stłoczeń zębów stałych, a może również utrudnić ich wyrzynanie.

W Miła Clinic, nasi lekarze sprawią, że każda wizyta będzie dla Twojego dziecka przygodą i bardzo pożyteczną lekcją. Zapraszamy!

zamknij